Wybór hostingu strony internetowej

Posted by on Mar 14, 2015 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Wybór hostingu strony internetowej została wyłączona

Wybraliśmy już domenę internetową, wybraliśmy firmę, która będzie nam utrzymywać naszą domenę. Teraz przyszedł czas na wybór firmy hostingowej – czyli firmy, która posaiada zaplecze komputerowe serwerów, na których będzie umieszczona cała treść naszej strony internetowej.

Na wstępie chciałbym wyrazić moje zdanie co do darmowych hostingów. O ile Twoja storna ma służyć tylko jako wizytówka, nia ma pełnić pierwszoplanowej roli w Twojej działalności o tyle jest to jakieś rozwiązanie. Natomiast jeśli ma to być stona, od której oczekujesz pełnej swobody redakcji, umieszczanhia dodatkowych elementów instalowanych po stronie serwera WWW to sprawa może być już bardziej kłopotliwa. Działalność polegająca na usłudze użyczenia darmowego serwera www musi się jakoś usługodawcy zwrócić – zatem jesteś zasypywany reklamami, jesteś zobowiązany do umieszczania loga usługodawcy na oferowanych przez Ciebie usługach, stonach internetowych itp.. Wybór oczywiście należy do Ciebie.

W tym artykukle chciałbym jednak skupić się na wyborze płatnego (czytaj: również nieograniczonego co do konfiguracji, instalowania aplikacji po stronie serwera itp.) hostingu internetowego.

Na polskim rynku usług hostingowych znajdziesz wiele ofert, firm hostingowych, które oferują Ci utrzymanie stron internetowych na swoich serwerach. Jak dotąd przetestowałem kilka usługodawców oferujących hosting za darmo (o tych firmach nie będę pisał z podanych wyżej powodów) oraz dwie firmy oferujące płatny hosting. Są to:

 1. com
 2. pl

WEBD.PL

Wiele lat posiadałem hosting w firmie WebD.pl i w zasadzie wystarczał on mi całkowicie do potrzeb prowadznia jednej strony internetowej. Oferta dopasowana do jednostkowego prowadzenia np. jednej strony interneroweh jest bardzo korzystna. Przy takim zapotrzebowaniu za cenę 39,90 zł/rok otrzymuje się:

 1. 5 GBmiejsca na dysku – całkowicie wystarczające nawet dla bardzo wymahającego serwisu;
 2. miesięczny transfer do50 GB – musiałbyś posiadać bardzo rozbudowany i popularny serwis oferujący np. bazę zdjęć aby przekroczyć ten limit;
 3. 3 konta mailowe – chyba w sam raz;
 4. 1 baza danych mysql – dla jednego serwisu wystarczające (ale serwis + forum internetowe już nie);
 5. 1 konto FTP – raczej wystarczające;
 6. 1 podpięta domena – naturalen za tą cenę;
 7. PHP 5 /  MySQL 5.

Jak widać dla prowadzenia jednej domeny całkowicie wystraczające – o ile nie planujesz zwięszyć swojego potencjału stron internetowych polecam ten hosting. Nie napotkałem raczej na żadne ograniczenia w użytkowaniu (oczywiście poza wymienionymi wyżej). Hosting posiada bardzo przyjazny, przejrzysty i wystarczający panel administracyjny oparty o cPanel:

Rys. 1 – cPanel w hostingu webD

Po jakimś czasie wpadło mi do głowy kilka innnych pomysłów na stronę internetową i musiałem zwiększyć parametry konta: z „Mini” (w tej opcji można było posiadać tylko jedną domene internetową) na konto typu „Medium„. W tym typie konta można było podpiąć już nie jedną domenę a 5 domen i posiadać również 5 baz danych MySQL – cena wydaje się również dostępna bo wuynosi 69,90 zł/rok.

I tak trwałem przez kolejny czas w takim planie hostingowym. Jednak przyszedł czas gdy również te ograniczenia mnie krępowały – za mało było 5 domen internetowych, a kolejny plan hostingowy to wydatek już 129,90 zł/rok.

Zatem zacząłem się rozglądać za konkurencyjnym hostingiem, który nie będzie mnie już tak krępował w ilościach domen, baz danych, ilości kont FTP czy ilości zainstalowanych usług e-mail.

I znalazłem.

LINUXPL.COM

Długo się zastanawiałem nad przejściem do tego usługodawcy (to tak jak ze zmianą pracy) – dużo artykułów znajduje się w sieci na temat tego usługodawcy – część z nich pozytywna, część negatywna.

Ja postanowiłem spróbować – w szczególności, że istnieje możliwość (jak z resztą w większości firm hostingowych) przetestowania parametrów serwera, czyli takiego próbnego wykorzystania możliwości serwera oczywiście bezpłatnie. Dla mnie próba ta wypadła pomyślnie – wszytkie parametry serwera były dla mnie wystarczające, udało mi się wszystko skonfigurować poprawnie zatem zmieniłem swój dotychczasowy hostning.

Teraz kilka słów na temat parametrów hostingu. W najtańszej wersji hostingu otrzymujemy:

 1. Dowolna ilość domen podłączonych pod konto– tyle ile będziesz posiadał domen tyle będziesz mógł ich utrzymywać;
 2. Dowolna ilość subdomen– raczej naturalen w porównaniu z pkt. 1;
 3. Dowolna ilość kont e-mail– super;
 4. Dowolna ilość aliasów pocztowych– jak wyżej;
 5. 2 GB pojemności( 1GB + 1GB ) – w zależności od rozbudowania serwisu – dla mnie aż nad to;
 6. 20 GB transferu miesięcznie(240 GB transferu rocznie) – jak wyżej – jeśli nie starczy trzeba będzie przejść na „wyższy plan hostingowy;
 7. PHP 4/5.2/5.3/6, CGI ,Python,Ruby– to mają raczje wszyscy usługodaawcy – ale ważne;
 8. Zaawansowane ustawienia PHP;
 9. Dowolna ilość baz MySQL– powtórzę raz jeszcze: dowolna ilość baz;
 10. Dowolna ilość autoresponderów mailowych;
 11. 1 lista mailingowa – jęli będziesz potrzebował;
 12. Powiadomienie o nowej poczcie SMSem – jeszcze nie testowałem;
 13. Backup danych i baz;
 14. Tanie rozmowy telefoniczne VoIP – w dobie skype raczej się nie przyda;
 15. Dostęp do powłoki shella (zdalne zalogowanie się na konto poprzez protokół ssh) – ważne dla administratorów;
 16. Ochrona poczty skanerem antywirusowym oraz antyspam – przyda się;
 17. Bezpieczne połączenie szyfrowane do poczty : pop3s oraz ssmtp;
 18. Dowolna ilość kont FTP;
 19. Obsługa web_dav;
 20. Katalogi na hasło;
 21. Kreator stron internetowych SiteBuilder – do prostych zastosowań może się przydać;
 22. Zestaw gotowych skrytpów Installatron oraz Softaculous– bardzo rozbudowany zestaw darmowych aplikacji do zainstalowania na serwerze – dużo bardziej rozbudowany od „Fantastico” oferowany w cPanel;
 23. Obsługa mod_rewrite (.htaccess)– ważne przy instalacjach m.in WordPress;
 24. Kontrola zajętości konta oraz transferu – aby wiedzieć czy przekraczamy limity
 25. Dostęp do zadań cron’a;
 26. Statystyki odwiedzin stron – troche przesadzili – tego trochę brakuje – mało rozbudowane statystyki odwiedzin;
 27. Obsługa WAP/WML;
 28. Obsługa Ruby On Rails (moduł mod_passenger);
 29. Obsługa IonCube Loader oraz Zend Optimizer;
 30. Własne strony błędów;
 31. Panel administracyjny po polsku!;
 32. Panel klienta – chyba oczywiste;
 33. Pomoc administratora w razie problemów – nie korzystałem gdyż nie było potrzeby;
 34. Okres testowy konta – 14 dni!;
 35. Stałe opłaty za przedłużenie konta, brak ukrytych opłat – na razie się sprawdza;
 36. Czytanie poczty przez WWW (Squirrel,roundcube,atmail,horde);
 37. Blokowanie poczty przychodzącej z wybranych adresów;
 38. Rozbudowany File Manager (zarządzanie plikami);
 39. Administracja bazami MySQL przez PhpMyAdmin oraz Chive – u mnie Chive działa jakoś kulawo ale jest lepszy PhpMyAdmin;
 40. Zarządzanie przekierowaniami adresów URL;
 41. Wildcard dla domen definiowany z panelu administracyjnego– przydaje się przy MuliSite WordPress;
 42. Zaawansowane ustawienia FTP;
 43. Gwarancja jakości i dostępności serwera w skali miesiąca – 99,9% – nie zanotowałem zawieszeń;

Zobacz jak wygląda panel administracyjny URL: http://directadmin.linuxpl.com:2222, użytkownik: demo_user hasło: demo , domena : directadmin.linuxpl.com

Lista jest dość imponująca – i to wszystko za jedyne 49,20 zł/rok usługi hostingowej. W końcu nie krępują mnie żadne ograniczenia ilości domen, maili, baz danych.

Widok panelu administracyjnego to:

Rys. 2 – Widok panelu administracyjnego linuxpl.com

Panel jest dużo mniej rozbudowany od panelu administracyjnego „cPanel” jednak udało mi się wszystko co potrzebowałem poprawnie (bez potrzeby konsultanta) skonfigurować.

Denerwują mnie dwie rzeczy:

 1. Brak mi rozbudowanych statystyk odwiedzić – jest wprawdzie jakaś aplikacja ale za dużo ona informacji nie udostępnia – wprawdzie jest możliwość instalacji profesjponalej aplikacji do śledzenia tych statystyk niemniej wymaga on za każdym razem wprowadzania odpwoedniego kodu do strony internetowej co – moim zdaniem – spowalnia ładowanie się strony;
 2. Dostę do panelu administracyjnego odbywa się poprzez tzw. okienko „pop-up” co powoduje, że przeglądarka „nie pamięta” danych jakie pwisuje się przy logowaniu (za każdym razem trzeba wpisywać dane logowania). Jest to oczywiście „+” po stronie bezpieczenstwa niemniej w formularzu logowania opróc „loginu„, „hasła” jest jeszcze jedno pole do wypełnienia „linuxp.info„. O ile ze względów bezpieczeństwa jestem w stanie sobie wytłumaczyć taką sytuację o tyle, że system nie jest w stanie mnie zidentyfikować po loginie i haśle – tego nie jestem w stanie zrozumieć.

To tyle jeśli chodzi o mój wybór firmy hostingowej.

Jeśli ten wpis pomógł Ci wybrac firmę hostingową to przy swojej rejestracji siebie jako nowego użytkownia możesz wpisać osobę, dzięki której dowiedziałeś się o tej usłudze – polecenie daje korzyść użytkowania serwera przez 1 miesiąc za darmo. Moja nazwa użytkownika to: krzys197.

Rys. 3 -Rejstracja w linuxpl.com – polecający

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz ograniczyć się do jednostkowej ilości prowadzonych stron internetowych nie ma przeszkód aby skorzystać z oferty firmy webd.pl. Jednak jeśli zamierzasz ciągle rozszerzać swoje portfolio witryn proponuję skorzystać z oferty firmy linuxpl.com.

Zapraszam do dyskusji i Waszych opinii również o innych firmach.