Wybór rejestratora domeny – czyli gdzie zarejestrować domenę

Posted by on Mar 14, 2015 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Wybór rejestratora domeny – czyli gdzie zarejestrować domenę została wyłączona

W poprzednim wpisie opisałem najważniejsze zasady doboru nazwy domeny internetowej dla swojej witryny interenetowej. W tym wpisie chciałbym Wam przekazać moje odczucia co do wyboru firmy, która zarejestruje domenę.

Właściwie jedynym kryterium, które liczy się przy wyborze tej firmy to jest:

  1. cena pierwszej rejestracji domeny oraz
  2. cena przedłużenia rejestracji domeny internetowej.

Ceny w poszczeglnych firmach są różne i wahają się od rejestracji nowej domeny za symboliczne 1 zł do około 20 zł w przypadku pierwszej rejestracji oraz od około 50 zł do 150 zł za przedłużenie ważności domeny internetowej na kolejne lata – oczywiście mowa tutaj o najpopularniejszych domenach w puli domen .pl.

(źródło: flickr.com/photos/oregondot/)

I tutaj uwaga na promocje firm rejestrujących domeny – często przeglądając internet widzimy promocje „3 x domeny za 1 zł” lub „domena za darmo„. W każdej z tych promocji kryje się jeden podstawowy haczyk. Rzeczywiście tak jest, że mozesz zarejestrować domenę za podany w promocji koszt. Jednak przedłużenie domeny o kolejny rok kosztyje już odpowiednio więcej (zazwyczaj około 100 zł/sztukę/rok). Jeśli planujesz na poważnie prowadzenie swojej strony to jej perspektywa nie jest raczej jednoroczna. Rachunek matemtyczny na okres np. 3 lat jest taki:

  1. Kupujesz domenę po cenie promocyjnej za 1 zł/szt./rok + zapłacisz za 2 kolejne lata za przedłużenie 2 x 100 zł to sumarycznie zapłacisz 201 zł/sztukę/3lata;
  2. Kupujesz domenę bez promocji za 12 zł/szt./rok + zapłacisz za 2 kolejne lata za przedłużenie 2 x 50 zł to sumarycznie zapłacisz 112 zł/sztukę/3lata.

Rachunek jest prosty – oszczędzasz prawie 90 zł w całym okresie rozliczeniowym.

Ja swoje domeny trzymam w dwóch firmach rejestracyjnych:

  1. ploraz
  2. pl lub (to ten sam serwis)aftermarket.pl

Mógłby ktoś spytać: dlaczego w tych dwóch firmach? Jest tylko jeden powód takiego stanu rzeczy –  w pierwszej z firm rejestruje tylko nowe domeny natomiast w drugiej z firm kupuję domeny, których nazwy są jużz arejestrwane (czyli domeny z tzw. „drugiej ręki”).

Ceny rejestracji: w obudwu przypadkach ceny sa niemal identyczne i wynoszą odpowiednio (dla domen z puli .pl):

  1. za rejestrację nowej domeny – koszt brutto około 12 zł/sztukę/rok;
  2. za przedłużenie o kolejny rok rejestracji domeny – koszt brutto około 50 zł/sztukę/rok.

Docelowo wszystkie domeny z „portfela domen” planuję przenieść do rednego rejestratora tj. ovh.pl .

W kolejnym wpisie o tym dlaczego – pomimo takich samych cen w obydwu firmach – wybrałem jako rejestarotwa docelowego firmę ovh.pl .

Za praszam do dyskusji co do wybory firmy rejestrującej.