Dlaczego wybrałem ovh.pl jako rejestratora domen

Posted by on Mar 14, 2015 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Dlaczego wybrałem ovh.pl jako rejestratora domen została wyłączona

W poprzednim wpisie opisałem moje wybory co do firm rejestrujących domeny internetowe. Z moich analiz wynikało, że na podobnych poziomach cenowych co do pierwszej rejestracji domeny jak również ceny za przedłużenie okresu ważności domeny na kolejne lata są firmy: aftermarket.pl oraz ovh.pl. Jenak zdecydowałem się na utrzymywanie w przyszłości wszystkich swoich domen na ohv.pl. W tym wpisie postaram się uzasadnić mój wybór.

Koszt utrzymania domeny

Występują dwie kategorie kosztów rejestracji domeny w cenniku:

  1. Pierwsza rejestracja domeny *.pl – koszt brutto 12,16 zł/szt./rok;
  2. Przedłużenie ważności o kolejny rok domeny *.pl – koszt brutto 49,99 zł/szt./rok.

W tej kwestii właściwie nic dodać i nic ująć.

Panel administracyjny

Właściwie nie różni się od większości podobnych paneli administracyjnych u innych operatorów. W związku z tym, że wpis ten nie jest instrukcją użytkowania panela administracyjnego nie będę opisywał poszczególnych jego funkcji. Za jego pomocą właściwie można skonfigurować wszystkie parametry dotyczące domeny internetowej: adresy DNS, pola CNAME itp.

Posiada natomiast ten panel dodatkowe funkcje, których nie znalazłem u innych testowanych firm (oczywiście nie testowałem wszystkich dostępnych rejestratorów domen zatem może się zdarzyć, że oferują oni również te funkcje). Poniżej widok panelu administracyjnego:

Rys. 1 – widok panela administracyjnego OVH.pl

Manager domen dostępny jako program uruchamiany z systemu Windows

Firma ovh.pl oferuje w ramach swoich usług aplikację uruchamianą w systemie Windows (nazwa aplikacji: MoM – można ją pobrać tutaj).

Aplikację można zainstalować jako instalację stacjonarną (instalowaną na poszczególnych komputerach) lub instalację mobilną na urządzeniu przenośnym (klucz USB, dysk przenośny zewnętrzny itp) – ja wybrałem instalację na urządzeniu przenośnym – pozwala mi to mieć dostęp na różnych komputerach do usług firmy rejestracyjnej.

Rys. 2 – Menadżer domen na nośniku przenośnym

Wpisujemy nasz numer klienta, hasło dostępowe (ew. zapamiętujemy dane) i …

Rys. 3 – Logowanie się do panelu administracyjnego

… mamy już dostęp do tożsamych usług jak w przypadku logowania się on-line przy pomocy przeglądarki internetowej.

Rys. 4 – Widok panelu administracyjnego MoM ovh.pl

Manager domen dostępny jako program uruchamiany z urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod)

Firma ovh.pl oferuje w ramach swoich usług aplikację uruchamianą na urządzeniach firmy Apple (iPhone, iPad, iPod). Aplikację można pobrać ze strony iStore lub bezpośrednio na urządzeniu przenośnym klikając na ikonkę AppStore –> Szukaj –> MoM

Rys. 5 – Wygląd panelu administracyjnego na urządzeniach Apple

Aplikacja posiada – podobnie jak ta działająca pod systemem Windows – wszystkie funkcjonalności jak w przypadku logowania się on-line przy pomocy przeglądarki internetowej. A są to m.in.:

  1. Rejestracja nowych domen;
  2. Przedłużenie ważności posiadanych domen;
  3. Przegląd terminów ważności domen;
  4. Inne funkcjonalności związane również z hostingiem jeśli posiadasz takie usługi.

To po krótce atuty tego rejestratora. Zapraszam do dyskusji.

W kolejnym wpisie krótkie omówienie dodatkowych funkcjonalności jakie znalazłem w tej firmie tj. zautomatyzowane korzystanie z usług rejestracyjnych domen za pomocą maila oraz skryptów PHP.

Dla porządku: firma OVH.pl nie prowadzi żadnych promocji polegających na wdrażaniu programów partnerskich zatem powyższy artykuł nie jest artykułem sponsorowanym, nie posiadam żadnych korzyści z jego opublikowania ze strony tej firmy – są to moje odczucia z współpracy z tą firmą.